HTML

HÖKKENTÕ

Friss topikok

  • SA: Nem akartam senkit se megbántani a Boniemmel kapcsolatban, de azért ha belegondolunk van egy nagy ... (2014.02.06. 18:43)
  • Ferenczy Gergely: Szia SA. Szükségem lenne a segítségedre; összehasonlítás, nép?dalok. Egy emailcímen megosztanám a ... (2014.01.06. 17:26)
  • Christsfollowers: Nos, én közzé tettem ezt a cikket a honlapomon majd megosztottam a facebook oldalamon. Az eredmény... (2013.10.06. 21:24)
  • Ferenczy Gergely: Kedves SA! Szívesen. Most látom hogy reagáltál a hozzászólásra... kicsit nehézkes így a gondolatcs... (2013.09.25. 09:51)
  • skyppy: :-) SA Kellemes Húsvéti Ünnepeket neked is:-) (2013.03.31. 10:12)

Címkék

2007.07.05. 11:36 Hökkentő

Még mindig buddhizmus

Van egy rejtett rétege mindkét blogomnak. Volt már, aki észrevette, bár szándékosan ki nem mondtam, le nem írtam. Az egész történet egy lamaista kolostorban kezdődött a Volga deltájának környékén a kalmükök földjén Európában. A töténet lényegét az Antiblogban leírtam. A folytatás az ukrajnai éhínség volt ugyanazzal a szereplővel. A téridő egy kicsit megcsúszott és a kalmük eset belezuhant az én életembe. Démoni beleavatkozás történt, ami lehet hogy csak próbatétel volt. Így egy olyan tizenhárom éves korom óta bennem bujkáló dolog kulminált, a buddhizmus.

A mi kultúránkban hihetetlen, de közvetve jelen van. Közvetlen élményem, a szerzetesség életforma hasonlósága. Magától értetődő, hogy ugyanazok a formák kialakulhatnak egymástól függetlenül is ugyanazon cél érdekében akár eltérő tartalmakkal. Valahogy az életforma önálló, szubsztanciális voltára éreztem rá a kolostorban idén márciusban.

Magyarságunk keleti eredetű, talán ott lehetne kapcsolat a buddhizmussal, de az én tudásom szerint nincs. Mindenkinek Körösi Csoma ugrik be erre, mi is keresett Tibetben? Tiszta buddhizmus, pusztán a szidhártai tanításokon nagyon ritka. A szubsztrát nép kultúráját, mondhatjuk vallását is felveszi. Így a tibeti, a burját, a kalmük és a többi nép buddhizmusa alatt ott van a magyarsággal közös kulturális réteg elevenen. Lehet, hogy mára nálunk ez valami mély kollektív tudati dolog, a nyelvünkben kódolt, attitűdjeinkben megnyilvánuló valami, ami a hagyományos ételemben vett európai népektől megkülönböztet minket. Viszont ezzel a kereszténység – nálunk – és a buddhizmus is jól megfér.

Nem keresek megoldást a keresztény buddhizmusra, mert nincs. Eleve nem zárom ki a lehetőségét, de ahhoz több mindenben meg kellene egyezni. A számomra legfontosabb három dolgot az Antiblogban leírtam. A buddhizmusnak lehet olyan reform formája, ami befogadhatja a kereszténységet, ott ez még szakadást sem jelent. Fordítva nem tudom elképzelni.

 

(Ehhez a cikkhez ajándékozok zenét is. Ide kattintva egyszer csak megszólal. Hallgatva imádkozzon mindenki saját szokása szerint!)

 

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://hokkent-o.blog.hu/api/trackback/id/tr315975851

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása