A katalán verset, amit a Dead Can Dance előadásában egy előző posztban meghallgathattatok, a barcelonai katedrálisban énekkelték a XV. században adventi időben. A pogány Szibillák Jézus eljöveteléről szóló jóslatait szedték versbe. Kik is azok a Szibillák? Hogyan kerültek egy keresztény ünnepi készülődésbe?
Ötöt közülük Micselangelo a pápák házi kápolnája, a Szixtuszi Kápolna mennyezetére is felfestett. Nézzük először őket sorra!
Ő a kümai Szibilla, legalábbis ahogy Michelandeló a Sixtus kápolna mennyezetére festette. Küma (Cuma) egy a mai Nápoly környéki városka volt, ahol ez a híres jósnő élt. Jövendöléseit kilenc könyvből olvasta ki, amiket egy titkos földalatti helyen őrzött.. A városban száműzetésben élő utolsó római király Tarqunius Superbus meg akarta vásárolni a könyveket, de az öregasszony olyan árat kért értük, amit nem akart az elúzött király kifizetni. Sziblilla ekkor hármat elégetett a könyvek közül, és a maradékot ugyanazon az áron kínálta. Tarqunius továbbra is sokalta az árat, mire a jósnő ujabb három könyvet elégetett. Végül kénytelen volt a bukott király az eredetileg kínált áron megvenni a maradék három könyvet.
Mi lett a könyvekkel?
Mi volt a könyvekben?
Miért öregasszony a Kúmai Szibilla? Nem lett volna izgalmasabb a történet egy fiatal lánnyal?