HTML

HÖKKENTÕ

Friss topikok

  • SA: Nem akartam senkit se megbántani a Boniemmel kapcsolatban, de azért ha belegondolunk van egy nagy ... (2014.02.06. 18:43)
  • Ferenczy Gergely: Szia SA. Szükségem lenne a segítségedre; összehasonlítás, nép?dalok. Egy emailcímen megosztanám a ... (2014.01.06. 17:26)
  • Christsfollowers: Nos, én közzé tettem ezt a cikket a honlapomon majd megosztottam a facebook oldalamon. Az eredmény... (2013.10.06. 21:24)
  • Ferenczy Gergely: Kedves SA! Szívesen. Most látom hogy reagáltál a hozzászólásra... kicsit nehézkes így a gondolatcs... (2013.09.25. 09:51)
  • skyppy: :-) SA Kellemes Húsvéti Ünnepeket neked is:-) (2013.03.31. 10:12)

Címkék

2008.05.06. 19:26 Hökkentő

Készítettem egy Szibilla térképet, hátha segít eligazodni.

A latin neveket latinosan, a görögöket a magyar helyesírás szabályai szerint írtam. Pl. a mai ország Libia, az ókori terület Lübia, latinosan Lybia, de itt Lübia. A szövegben ezeket az írásmódokat szándékosan keverem. Cuma pl. lehet Kuma, Kümé is.

Mi látszik rögtön?

Két csomópont tűnik elő. Az első a phrígiai-kisázsiai, kikben még a források is bizonytalanok, hogy azonosak-e, tehát csak egy jóshely volt, esetleg több, de azok egy anyaházhoz tartoztak. A szamoszi Szibilla bizonyosan külön személy, az is lehet, hogy ő nem is az Apolló-papnők egyike, csak a közeli szentélyek miatt őt is közéjuk sorolták. A pelaszg időkből származtak, nem sokkal az achájok megjelenése előtt kirajzottak. Delphoiban is akkorában jelentek meg, kb. hatvan évvel Trója eleste előtt.

A következő csomópont Itália. Itt egyértelműen a görög gyarmatosokkal érkeznek, viszont az etruszkok a görög szibillákat békében megtartották, ahogy a görögök is annak idején a pelaszgokat. Sőt, a Tiburi már a római idókben vált le a Cumai központról.

A harmadik csoportba a klasszikus görögség életterén kívülre esők tartoznak. A kapcsolatot a görög és a többi keleti kultúra között a hellenizmus alakította ki. Alekszandrosz és epigonjainak súlyponti területei voltak Perzsia, ami akkor Babylonig nyúlt, és Egyiptom, aminek peremterülete volt Lybia. Ezeken a helyeken élhettek a meghódított népek jósnői is, akiket a hasonlóság alapján Sibyllának tekintettek, de az sem valószínütlen, hogy vittek a hódítók magukkal papnőket. Micsoda lehetóség egy fiatalabb Szibilnek, hogy nem kell a vén főnökasszoby halálát megvárni, hanem egy távoli helyen saját szentélyt kaphatott!

Érdekes, hogy amíg pl. Mithrászt a karácsonyi sorozatomban megtaláltam Pannóniában, Szibylláknak az ókorban itt nem leltem nyomait. Persze ettől még lehettek. Az első általam ismert emlék középkori, inkább reneszánsz Esztergomból, de ez már a későbbi, a pszeudokanikus szent iratok története.

1 komment

Címkék: Sibyl

A bejegyzés trackback címe:

https://hokkent-o.blog.hu/api/trackback/id/tr465975674

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Kadred 2008.05.13. 18:22:46

Kedves Igazgató Úr! Engedje meg, hogy gratuláljak a színvonalas blogjaihoz! Sok sikert kívánok munkájában és magánéletében is! Ne vegye tolakodásnak, de egy e-mailt is szeretnék önnek írni! KadRED
süti beállítások módosítása